Poradna

Neplaťte za elektřinu a plyn víc, než musíte

Desatero úspory na energiích

1 Pořiďte si úsporné osvětlení na bázi LED diod. Vyšší pořizovací cena LED žárovek se vám více jak vrátí v uspořené energii a jejich delší životnosti.
1 Popřejte svému domácímu kinu dobrou noc a vypojte ho ze zásuvky. Televize odpočívající v pohotovostním režimu (stand-by) vás může přijít i na několik stovek korun ročně, jiná domácí elektronika dokonce i na dvojnásobek.
1 Pro ohřev pokrmů používejte mikrovlnnou troubu, pro ohřev vody zase rychlovarnou konvici. Elektrická plotna potřebuje čas na zahřátí, během něhož zcela bez užitku doslova spálí vaše peníze.

Nové elektrospotřebiče dokáží uspořit na energiích

Pořídit si do domácnosti nové elektrospotřebiče je jistě nákladná záležitost, která se ale podle odborníků stoprocentně vyplatí. Moderní elektrospotřebiče jsou velmi úsporné, například investice do moderní lednice v energetické třídě A+++ se na ušetřené elektřině vrátí za dobu její životnosti. Moderní varná deska má zase oproti starším modelům o 20 až 30 % nižší spotřebu elektřiny, ty s ohřevem Hi-Light nebo indukční dokonce až o 60 %.

To samé platí v případě nové myčky, která dokáže nádobí umýt výrazně úsporněji. Moderní pračky zase šetří dvakrát. Nejenže spotřebovávají méně elektřiny, ale dokážou již prádlo i zvážit a tomu pak přizpůsobit množství spotřebované vody.

1 Snižte manipulaci s chladničkou a pravidelně ji odmrazujte, když námraza přesáhne sílu 3 mm. Led může zvýšit její příkon až o 75 procent. Nebo si pořiďte rovnou novou s funkcí No frost.
1 Perte na nižší teplotu. Prádlo sice nebude bělejší, ale déle vám vydrží a přechod z devadesáti stupňů Celsia na šedesát znamená úsporu kolem 25 %.
1 Objevte kouzlo sušení prádla na venkovní šňůře. Na rozdíl od sušičky vás to nic nestojí. Pokud nechcete, aby vaše prádlo okukovali sousedi, použijte domácí rozkládací stojan.
1 V zimě se zkuste trochu otužovat, v létě si zvykněte na vyšší domovní teplotu. I jeden stupeň na termostatu vám přinese znatelné úspory.

Abyste v novém bytě neutratili za energie více než za nájem

Náklady na vytápění činí ve většině domácností největší položku v celkovém účtu za energie. Nejvíce je má šanci snížit ten, kdo si nové bydlení teprve plánuje, protože může zasáhnout do dispozice bytu či domu a do jeho technického vybavení. Podlahové vytápění například zachovává tepelnou pohodu v bytě a navíc může být teplota o 2 až 3 stupně nižší než při klasickém vytápění. Což přináší až 15procentní úsporu nákladů.

1 Zvažte výměnu starších domácích spotřebičů za nové úspornější s označením A+ a lepší. Čím více plus, tím lépe pro vaši peněženku. V orientaci Vám pomohou tzv. energetické štítky, které popisují energetickou náročnost daného spotřebiče. Spotřebiče ve třídě A jsou nejúspornější, spotřebiče ve třídě G mají naopak spotřebu nejvyšší.
1 Omezte tepelné ztráty. Pokud máte starší dům, nechte si ho zateplit. Jestli plánujete novostavbu nebo rozsáhlejší rekonstrukci, zvažte podlahové topení, které vyžaduje zhruba poloviční teplotu otopného média než běžné radiátory.
1 Pokud chcete být opravdu „trendy“, buďte ekologičtí a investujte do ohřevu vody prostřednictvím slunečních kolektorů nebo do střešních fotovoltaických článků.